Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Hareket Sensörü

Yükleniyor...

Hareket Sensörü Nedir

n
nHareket sensörleri herhangi bir elektrikli cihaza kontak vermek için kullanılan, elektrik-elektronik devreli elemanlara verilen isimdir. Bu cihazlar sektörümüzde genellikle aydınlatma ürünlerinde kullanılmaktadır.
nAydınlatma düğmelerine ulaşma ihtimali olmayan yerlerde hareket sensörleri kullanılarak lambalar açtırabilmektedir. n

Hareket Sensörleri Nerelerde Kullanılır

nBu cihazlar genellikle apartmalarda, merdiven ışıklarını aydınlatmada kullanılır. Açık alanlarda, projektör ışıklandırmalarında kullanılır. Evlerde duvar aydınlatmada , bahçe aydınlatmada , kapı girişi aydınlatmada kullanılabilir.
nHarekete duyarlı sensörler aynı zamanda güvenlik sistemlerinde alarm sistemlerinde de kullanılmaktadır.n

Hareket Sensörü Fiyatları

nElektrik malzemeleri sektörümüzde satılmakta olan bu ürünler Duvar tipi, tavan tipi , sıva altı hareket sensörü, radar hareket sensörü olarak çeşitlenmektedir. Kullanım alanlarına göre ve kalitesine göre fiyatları değişmektedir. Radar sensörler diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı olabilir. Bunun sebepi radar sensörde kullanılan teknolojinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.nn

Radar Hareket Sensörü Çalışma Mantığı

nRadar sensörler normal sensörlere göre daha hassas çalışmakta olup , daha uzak mesafelerden algılama yaparak kontak verip aydınlatma elemanının yanmasını sağlar. 
nSensörlü Koridor Aydınlatması ürünleri , içinde hareket sensörü olan led spot ürünlerindendir. 
nSensörlü Tavan Armatürü , apartman merdiven boşluklarında kullanılan yine kendinden sensörlü aydınlatma lambalarıdır.nn

Hareket Sensörleri Teknik Özellikleri

nBu tip ürünlerde genel olarak 1200 watta kadar elektrik elemanlarına kontak verebiliyor olması önemlidir. Ayrıca algılama mesafesi 6 metreden 12 metreye kadar değişebilmektedir.
nÜzerlerinde Zaman ayarlama düğmesi , Gece gündüz ve aydınlık ayar potu ve algılama mesafesi hassasiyetini değiştirebileceğiniz pot bulunabilmektedir. Kullanılacak alana göre bu ayarları istediğiniz şekilde yapabilmektesiniz. Bu ürünler genel olarak 220 volt enerji ile çalışmaktadır.
n
n

Hareket Sensörü Nasıl Çalışır?

nKızılötesi sensör dediğimiz dedektör sayesinde ortam sıcaklık farkını gözlemleyen alıcı elektronik eleman, bulunulan mekan içinde ve cisim arasındaki ısı değişimini ölçerek anında tepki verir , bağlanıldığı devreye kontak vererek çalışır.
nKızılötesi ışıma, ısı farkına göre sensör içerisinde bulunan kıyaslayıcı ve mikroişlemcili anakart ile kararlaştırma yapar eğer eşik sınırı çeilmişse hareket olduğu kanısına vararak beklenen çıkış sinyali analog veya dijital olarak verilmektedir.
n
n
n  
Yükleniyor...
borel elektrik, brl kablo